Latvijas Ārstu rehabilitologu asociācija

Vajadzība pēc mūsdienīgas medicīniskās rehabilitācijas strauji pieaug

“Medicīniskā rehabilitācija ir absolūti nepieciešama veselības aprūpes daļa, kas ilgtermiņā uzlabo ne tikai dzīves kvalitāti, bet palīdz atgūt arī dzīves garšu un prieku,” uzsver fizikālās un rehabilitācijas medicīnas ārste ANDA NULLE. Ar dārgām aparatūrām, operācijām un medikamentiem vien to nav iespējams nodrošināt. Neskatoties uz to, ilgus gadus šai nozarei no valsts puses nav tikusi veltīta pienācīga uzmanība. Samilzušās problēmas plašāk izskanēja šī gada sākumā, Valsts kontrolei publicējot revīzijas ziņojumu “Vai medicīniskā rehabilitācija tiek sniegta pacientiem, kam tā ir vajadzīga, un pareizajā laikā?”. Sarunā ar LV portālu nacionālā rehabilitācijas centra “Vaivari” vadītāja atklāj, kāpēc, viņasprāt, ziņojums neataino aktuālo situāciju, kādas reformas sagaidāmas jau pēc 1. aprīļa un kas būtu darāms, lai rehabilitācijas pakalpojumus padarītu cilvēkiem vairāk pieejamus un saprotamus.

ĪSUMĀ

  • Nacionālā veselības dienesta gatavotā rehabilitācijas pakalpojumu sniedzēju atlase jeb stratēģiskais iepirkums rehabilitācijas jomā, kas noslēgsies 1. aprīlī, varētu būt ceļš uz pakalpojumu sakārtošanu.
  • Nepieciešams pārskatīt pakalpojumu tarifus, kas nav būtiski mainījušies teju 20 gadus. Prasības un pielietotās tehnoloģijas, līdz ar to pats rehabilitācijas pakalpojums, šajā laikā ir ievērojami mainījušās.
  • Viens no veidiem, kā rehabilitāciju padarīt saprotamāku gan pacientiem, gan speciālistiem, ir veidot specifiskas rehabilitācijas programmas. Pacientiem ar dažādiem funkcionēšanas traucējumiem ir nepieciešams atšķirīgs rehabilitācijas pakalpojuma veids un apjoms.

Lasīt visu rakstu LV portālā

Edīte Brikmane, LV portāls

FOTO: Aiga Dambe, LV portāls